Bloomsburg Cross Country
February 25th, 2009

Bloomsburg University Honors Its 2008-09 Scholar-Athletes

Scholar Athletes
(L-R) Athletic Director Mary Gardner, Dr. David Soltz, Jamie Vanartsdalen, Dr. Julie Kontos


BLOOMSBURG-- Bloomsburg University honored 86 student-athletes as 2008-09 Bloomsburg Scholar-Athletes. A luncheon honoring their achievements was held Tuesday, February 24th in the Kehr Union ballroom on campus.

Senior Jamie Vanartsdalen (Huntington Valley/Lower Moreland), a three-time Bloomsburg University Scholar-Athlete, spoke on behalf of all of the BU Scholar-Athletes at the luncheon. Those in attendance included Bloomsburg University Athletic Director Mary Gardner and members of the faculty.

The student-athletes chosen have achieved a grade point average of 3.25 or higher over the past two semesters and/or have a cumulative grade point average of 3.25 or higher.


Name Sport Major Hometown
Tony Donofry Baseball Business Education Newtown
Anthony Forman Baseball Occupational Therapy Richboro
Michael Griggs Baseball MBA (graduate) Jersey Shore
Dustin Johnson Baseball Elementary Education Sunbury
Grant Kernaghan Baseball PTE Secondary Education Upper Darby
William Philipps Baseball Business Admin. Manag. Shahola
Christopher Tressler Baseball and Football Exercise Science Lewistown
Jesse Betar Men's Basketball Mass Communications Altoona
Colleen Kegerreis Women's Basketball Elementary and Special Ed Schuylkill Haven
Giselle Lara Women's Basketball Pre-Med / Anthropology Toronto, Canada
Daniel Downing Men's Cross Country/Track Environmental Planning Ambler
Scott Trama Men's Cross Country/Track Exercise Science Ambler
Angela Borealo Women's X-Country/track Elementary Education Easton
Shannon Hoffman Women's X-Country/track Mass Communications Watsontown
Michelle Jansen Women's X-Country/track Special Education Warrington
Andrea Kellock Women's X-Country/track Journalism Lansdale
Ann Marie Sabo Women's X-Country/track Marketing Richboro
Bethany Schwing Women's X-Country/track Speech Path/Audiology Hershey
Brittany Sonderby Women's X-Country/track Accounting Chester Springs
Amanda Arbogast Field Hockey Psychology Mifflintown
Chelsea Due Field Hockey Elementary/Special Ed Pen Argyl
Kacy Friend Field Hockey Elementary/Special Ed Pen Argyl
Amy Gilbert Field Hockey Elementary/Special Ed Duncannon
Caitlin Koczynski Field Hockey Business Education Langhorne
Kelsy Kress Field Hockey Elementary/Special Ed Littlestown
Samantha Kropa Field Hockey Elementary/Special Ed Tunkhannock
Erin Lolley Field Hockey Speech Path/Audiology Bel Air, Maryland
Ashley Miller Field Hockey Undeclared Shermansdale
Julia Rush Field Hockey Pre-Physical Therapy Quakertown
Aime Sgarlet Field Hockey Business Information Dallas
Jamie Vanartsdalen Field Hockey Psychology Huntingdon Valley
Venessa Witman Field Hockey Elementary/Special Ed Oley
Luke Beall Football Secondary Ed/Physics Girard
Matt Bosso Football Exercise Science Camp Hill
Joseph Kantz Football Environmental Planning Selinsgrove
Mark Keeley Football Secondary Ed/Math Reading
Daniel Latorre Football Management/Finance/French Elysburg
Lukas Nagy Football Finance Manheim
Jonathan Ochs Football Management/Economics Wind Gap
Kyle Ream Football Elementary Education Elliottsburg
Matthew Truscott Football Criminal Justice Allentown
Samantha Alexander Lacrosse Elementary/Special Ed Willow Grove
Kylie Matthews Lacrosse Nursing Gilbertsville
Cara McGroarty Lacrosse Accounting Pottstown
Kelsey Quigley Lacrosse Business Education Lansdale
Justin McLennon Men's Soccer Business Adminstration Wyndmoor
Eric Simonds Men's Soccer Business Management Sassamansville
Angela Brown Women's Soccer Education Sparta, New Jersey
Ashley Brucker Women's Soccer Elementary/Special Ed Blairstown, New Jersey
Ali McCrossin Women's Soccer Secondary Ed/English Philadelphia
Mary Sciacchetano Women's Soccer Speech Path/Audiology Pompton Lakes, New Jersey
Suzie Wade Women's Soccer Medical Imaging Watsontown
Casey Massimini Softball Exercise Science Downingtown
Lori Neyhard Softball Elementary/Special Ed Bloomsburg
Tara Reed Softball Communication Studies Williamsport
Nichole Shiko Softball Elementary/Early Childhood Kulpmont
Emily Young Softball Secondary Ed/Math Bloomsburg
Michael Bierds Men's Swimming Biology Malvern
Juan Castaneda Men's Swimming Health Physics Shamokin
Cullen Mentzell Men's Swimming Education/Math Trechlers
Benjamin Safran Men's Swimming Communication Studies/Marketing Doylestown
Steven Withers Men's Swimming Education Doylestown
Kellie Ayres Women's Swimming Elementary Education Gilbertsville
Ashley Carsia Women's Swimming Elementary Education Sugarloaf
Sara Hippeli Women's Swimming Exercise Science Quakertown
Katheryn Leibig Women's Swimming Speech Pathology Saylorsburg
Laura Punda Women's Swimming Speech Path/Audiology Camp Hill
Allison Reed Women's Swimming Elementary/Special Ed Selinsgrove
Britnie Spaunhorst Women's Swimming Molecular Biology Lake Ariel
Elizabeth Tesoro Women's Swimming Elementary/Special Ed Doylestown
Danielle Wrecsics Women's Swimming Nursing Coopersburg
Alan Hummel Men's Tennis Business Manheim
John (Jack) McClurkin Men's Tennis Business Management Collegeville
Jason Nolt Men's Tennis Biology Bloomsburg
Katie Hasyn Women's Tennis Elementary/Special Ed Lansdale
Andrea Malatesta Women's Tennis Business Education Berwick
Laura Sullivan Women's Tennis Elementary/Early Childhood Dingman's Ferry
Brittni A. Weeks Women's Tennis Elementary Education Hawley
Richard N. Canter Men's Track and Field Exercise Science Fair Oaks
Jamie Waack Men's Track and Field Management Leesport
Brian Shaw Wrestling Exercise Science Hollidaysburg